25 czerwca – ważna data w historii reformacji
25 czerwca, obchodzimy rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła Ewangelickiego – złożenia Wyznania Augsburskiego (Confessio Augustana). To właśnie tego dnia w 1530 roku, podczas Sejmu Rzeszy w Augsburgu, protestanccy książęta i przedstawiciele wolnych miast Rzeszy Niemieckiej publicznie przedstawili dokument, który do dziś stanowi podstawę nauczania Kościołów Luterańskich na całym świecie.
Czym było Wyznanie augsburskie?
Wyznanie augsburskie zostało opracowane przez Filipa Melanchtona, bliskiego współpracownika Marcina Lutra. Dokument zawierał 28 artykułów, w których przedstawiono główne zasady wyznania ewangelickiego. Pierwsze 21 artykułów zawierało główne zasady wiary, a kolejne 7 dotyczyło nadużyć w ówczesnym Kościele.
Cel i znaczenie dokumentu
Wyznanie miało pokazać, że protestanci pragną powrotu do biblijnych źródeł chrześcijaństwa. Dokument ten był próbą pojednania z Kościołem Katolickim. Złożenie Wyznania Augsburskiego było jednoznacznym opowiedzeniem się po stronie Reformacji, mimo groźby prześladowań.
Dziedzictwo
Choć próba zjednoczenia chrześcijaństwa w Rzeszy nie powiodła się, Wyznanie augsburskie przetrwało jako fundament teologiczny i duchowy luteranizmu. Do dziś jest uznawane przez Kościoły Ewangelicko-Augsburskie jako podstawowy dokument wiary. Jego przesłanie o łasce, wolności sumienia i konieczności reformy Kościoła pozostaje aktualne także we współczesnym świecie.